McDonnell F-101B Voodoo
McDonnell F-101B Voodoo
Je až s podivem, jak důsledně jsou některé typy výrobci kitů opomíjeny a naproti tomu jiných typů je k dispozici nepřeberné množství ve všech možných variantách a barevných provedeních. K těm prvním se podle mého názoru řadí i McDonnell F-101 Voodoo.
Ačkoliv jde o úspěšný letoun, vyrábí jej pokud vím jako model japonská Hasegawa ve verzi RF-101C a německý Revell ve verzi F-101B. A právě model od Revellu jsem se rozhodl postavit. A udělal jsem dobře.
Letoun F-101 se začal rodit na základě jiného ptáka firmy McDonnell, typu XF-88. Původně byl plánován jako dálkový stíhač, který měl doprovázet bombardéry Strategic Air Command nad Sovětský svaz, ale vývoj v oblasti mezikontinentálních raket a z toho vyplývající změna úlohy strategických bombardérů potřebu takového stroje odstranila.
Avšak protože vznikl vynikající letoun, který mimo jiné překročil jako první rychlost 1000 mph (1609 km/h) ve vodorovném letu, byl přijat do výzbroje, i když v poněkud přepracované podobě: buď jako jednomístný fotoprůzkumný letoun RF-101C, který si své odsloužil i např. nad Vietnamem, nebo dvoumístný dálkový stíhač F-101B. Fotoprůzkumná varianta byla až do příchodu SR-71 Blackbird nejrychlejším průzkumným letounem USAF, stíhací varianta mohla být vyzbrojena i neřízenými leteckými protiletadlovými raketami AIR-2A Genie s jadernou bojovou hlavicí.
Model
Nevím, jestli F-101B má Revell v současné době v katalogu, ale pokud ne, je to určitě velká škoda. Už proto, že jsem jiný model verze B nezaznamenal.
Krabička
Kresba na krabičce od pana Velce, pokud se nemýlím. Co dodat, kvalita zaručena.
Pohled dovnitř
Pěkný a hlavně velký! model již na první pohled. K dispozici je nejen pěkně propracovaný pilotní prostor, ale také podvozkové šachty, brzdící štíty a klapky, obojí můžete zalepit ve vysunuté poloze.
Stavba
Postavit tento model bylo velmi příjemnou kratochvílí. Všechny díly do sebe perfektně zapadají a snad jsem ani nepotřeboval tmel. Jediným trochu divokým místem se mi zdá provedení závěsů pro rakety. Původní záměr výrobce stavebnice udělat závěs otočný s raketami AIM-4 Falcon na jedné straně a raketami AIR-2A Genie na druhé straně se mi vůbec nelíbil a tak jsem příslušný díl vlepil napevno, samozřejmě s raketami Genie - není na světě tolik letounů, které touto raketou byly vyzbrojeny.
Zbarvení
Po úvodním váhání mezi strojem z krabičky a něčím jiným jsem zvolil stroj z krabičky S/N 57-375 od 60th FIS, Hansonfield AFB, Massachussetts. Letoun je celý šedý s černým pásem proti oslnění před kabinou. Obtisky jsou blízko dokonalosti pokud se týká obsahu i technického provedení, měl jsem jen trochu strach z velikosti jednotlivých obtisků, ale ukázalo se, že velmi dobře přiléhají a kopírují povrch modelu.
Závěr
Troufám si říci dokonalý model zajímavého letounu, který byl svého času páteří jednotek protivzdušné obrany USA. Stavitelé amerických rour potažmo Century Series se bez tohoto modelu rozhodně neobejdou.

Fotografie
Model